Mangal Teknolojileri

Mangala gitmek (malumunuz) vazgeçilmez zevklerimiz arasındadır. Gelişen teknoloji ve fikirlerin bu zevkimize de bulaşması kaçınılmazdı diye düşünüyorum. Bulaşması diyince kötülemiş gibi olsam da aslında insanların yeni ihtiyaçlarını(?) gidermek ve daha keyifli anlar geçirmesini sağlamak için gelen yenilikler bunlar. Ya da gerçekten zahmetli işleri kolaylaştıran teknolojiler. İşte adamlar yapmış aga diyebileceğiniz mangal teknolojileri (en azından ben öyle dedim).

BioLite BaseCamp

BioLite mangalı yaktığımızda çıkan ısının sadece pişirmek istenilen şeye değil her yöne yayıldığını ve boşa harcandığını farkeden bir takım insanlar tarafından geliştirilmiş bir dönüştürücü. Kendisi bu ısıyı elektriğe çevirip hatta depo edip USB ile bundan yararlanmanızı sağlıyor. Aynı zamanda mangalın sıcaklığını, depo edilen enerjiyi gösterip bünyesinde bir de led ışık ile karanlıkta rahat pişirme sağlıyor. Bunları düşününce kendisine akıllı mangal dememek için kendimi zor tuttum.

Enerji ihtayacımızın gün geçtikçe çılgınlar gibi arttığını göz önünde bulundurursak bence müthiş bir yenilenebilir enerji kaynağı. Kendisine şu linkten ulaşıp, biolitenin diğer yeniliklerine de bakabilirsiniz.

Coolest Cooler

Coolest’ı duymuş olma ihtimaliniz muhtemel, kendisi kickstarter’da en yüksek ücreti (13milyon dolardan fazla) toplamış bir proje. Temel olarak bildiğimiz mavi soğuk tutucu kabımızın gelişmiş hali. Dizaynı, kapağının kullanışlılığı, karıştırıcıya sahip olması, kablosuz hoparlörü, USB şarjı ve tekerlekli olması gibi özellikleriyle ‘lan şimdiye dek bunu niye düşünmedik’ dedirtecek bir alet.

Böyle konforlu bir dolabı kendim de yaparım ama daha detaylı göreyim bi ya da direk sipariş edeyim diyenler için bu cool kutuya şuradan bakabilirsiniz.

Tactical Chef Apron

Mangala gittiniz, her şey dağınıksa artık buna da çözüm var. Hemen her şeyi düşünülüp uygun cepler hazırlanmış bir mangal önlüğü aslında kendisi ama yaratıcı.

Her şeyin kontrolünün sizde olmasını isteyen bir mangalcıysanız bu önlüğün detaylarına şuradan biraz bakın derim.

The Bluetooth Grill Thermometer

Evet kendisi aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi bluetoothlu bir sıcaklık ölçüm cihazı. Etiniz istediğiniz sıcaklığa ulaşınca sizi uyarıyor falan, diğerleri gibi güzel iş. Ama başında bekleyip mangalın dumanını seven bir mangalcıysanız, kendisi biraz elit gelebilir.

Kendisine ulaşıp detaylı görmek isterseniz buradan inceleyebilirsiniz.

Yazılımlar

Farklı mangal pişirme tekniklerini, farklı lezzetleri paylaşıp keyfinize keyif katabilmeniz için bir mangal topluluğu da mevcut. Buradan girebilirsiniz.

Yine mobil uygulamaları bulunan weberden taktik alabilirsiniz.

Ya da aynı şekilde android ve ios için farklı uygulamaları kendiniz keşfedebilirsiniz.

The GrillBot

Eee mangalı yaptınız bir de temizlemesi var bu işin. Kim temizleyecek peki, bu kadar teknoloji varken siz mi? Tabiki bu da düşünülmüş, GrillBot. Yaptığı iş basit anlatmaya gerek yok, mangalınızın üzerinde gezip temizliğini sağlayan bir robot kendisi.

Mangal üzerinde temizlenmedik yer bırakmamak için özel yazılıma sahip olduğunu iddia ediyor, ama ona göre de fiyatı var tabii. Buradan inceleyebilirsiniz.

 

Velinimetler bunlar, artık ‘Nerde o eski mangallar?’ der misiniz demez misiniz yorum size kalmış.

Reklamlar

Bi'şey mi dedin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s